KOHA

>> Monday, February 26, 2007

LIRIKË E PËRKTHYER BOTËRORE
Dr. MUHAMED IKBALL – FILOZOF UNIVERSAL (PAKISTAN)
E shqipëroi nga Urdishtja: Mr. Hamdi Thaçi


KOHA

Ç'ishte nuk është, ç'është nuk do të jetë
Ja ky është një nocion sekret!
Për më të afërmen ndodhi të zbuluar
Koha është e përmalluar!

Prej gotës sime pika-pika burojnë gjëra të reja
Unë në shtrojerën time ditë e natë!
Kokrra-kokrra i numëroj ndodhitë
Me çdo kënd njoftohem, por i çuditshëm është njoftimi.

Dikujt i hipi-dikush më hip, dikë e mbuloi pikëllimi!
Nuk ishte në banket, faji im apo i yti qe?
Rruga ime nuk është që ta lë gotën të presë
Lidhjen time sytë e fallxheshës nuk e njohin.

Nuk i arrin shigjeta në cak
Nuk e ka pamjen e dijetarit
Ky gjak nuk është i agimit
Po është shenjë e perëndimit.

Agimi i ardhshëm pret që e djeshmja
dhe e sotmja të bëhen legjendë!
Kjo mendje ka zbuluar fuqitë e fshehura të natyrës
Mendja është më e rrezikshme se rrufeja në çerdhe!

Ciklonet, hapësira e tyre, detyrat dhe anijet mbi ta
Tallazet e detit e mbrojtja e tyre
Këto dredha janë ligje natyre
Siç janë ciklonet, detet e rrethi i tyre.

Po lind bota e re e vjetra po zhduket
Bota e vjetër po emigron në muzeun e kohës
Pa marrë parasysh furtunat, qiriu rri i kallur
Si i varfri që e ka thënë në një fjalë para diktatorit!

KOHA NË PROZË:
Ju mund të luani me akrepin e orës së xhepit, ta lëvizni ata para ose mbrapa, por jo kurrë nuk mund të ktheni pas akrepin e kohës, qoftë duke e tërhequr dhe me litar. Duke qenë një "përmbytje e përhershme", koha vazhdimisht merr me vete dhe ketë derdhje askush nuk e ndal dot. Qytetërime të tëra janë shkatërruar të bluara nga dhëmbët e saj dhe shumë vende të begata janë rrënuarnga ky "rrotullim i pa mëshirshëm". Askush nuk ka mundur të ndikojë. Vetëm nëpërmjet nënshkrimit ndaj pronarit të kohës dhe duke e kuptuar të vërtetën e saj, ne mund të shpresojmë ta mposhtim kohën.

Huazuar nga SHOQATA VIZIONI-M, TETOVE


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

O ZOT I LARTESUAR

>> Saturday, February 17, 2007

O Zot I Lartesuar

Te falenderoj shume

qe ne kete jete me solle

Te falenderoj shume

qe nene e babe te kem me mundesove

Kur zgjohem ne mengjes ty te falenderoj

Qe edhe nje dite me familje e kaloj

Ne gjume kur te bij ty te lutem o Zot

Qe neser dita te jete me e mire se sot

Cdo gje qe e bej , e bej per hirin tende

Kudo qe te shkoj ty te kujtoj

O Zot I lartesuar te lutem me meshiro

Ne diten e kijamentit te lutem me shpeto

Me kënaqesite e kesaj bote

Mos me ler te mashtrohem

Me udhezo qe pune te mira te punoj

Qe jeten tjeter n’xhennet ta kaloj

Ki meshire per mua , O All-llahu im

Shpetoma familjen , nene dhe babin tim

Te falenderoj per te gjitha te mira

Te lus ty Zoti im mbi ne te bjen meshira

E kujtoj diten kur nga dynjaja do te largohem

Kur me ty une do te takohem

Me miliarda njerez ate dite bashke do jemi

Para ne te gjitheve ty o Zot do te kemi

Ate dite te gjithe xhennetin do e kerkojne

Por Zoti eshte I madh dhe din se kush cka punoi


Zana Sharku

Nxenese e klases se 11-te

Rahovec


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

NJE JETE NE HIJE

>> Tuesday, February 13, 2007


Minushe Daku , Prishtinë

Me pyesin per jeten time

Me pyesin per kuptimin e saj

per ngjyrat e sa!

Me shfaqen si hije te vdekura

ne hijen e hijerave,

atje ku gjenden te tjeret si une

shikoj..ndiej...kuptoj

shikoj hijen e e mbetur nga dielli

e te shtangur diku larg kuas

valet e detit te vdekur

nuk do te mund t'ia shlyejne gjurmet

Ndiej eren e psheretimave qe humbin

ne zerin e lehte te eres.kujtoj... kujtoj...

ate cka nuk shlyhet dot nga zemra e mbyllur

ne shpellen e erret te detit te vdekur


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

TI DHE UNEMinushe Daku , Prishtinë

Ti dhe une ngjajme...
ngjajme ne miresi, qiltersi,
ngjajme ne qetesi.
Ti dhe une jetojme...
jetojme duke enderruar,
duke shpresuar e dashuruar.
Ti dhe une kerkojme...
kerkojme lirine, dliresine,
e mbi te gjitha rehatine.
Ti dhe une shpejtojme...
shpejtojme drejt amshimit,
te perulur, te gjunjezuar......
kerkojme shpetimin e shperblimin;
shpejtojme drejt Aktit te Gjykimit!
Ti dhe une nen hijen e ndermjetesimit
pergjerojme ndihmen e te Meshirshmit MADHERISHMIT.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

I DASHURI I TE DASHURVE

>> Friday, February 09, 2007
Hamdi Nuhiju
Eshte verë,
Petalet e mendimeve te mia,
Hudhen ne boten plot vrerë,
E une ende te pres.

Soditem per cdo dite,
Pas seciles fjale hyjnore,
Trembem si i dehur,
Pertej afisheve tua i dashuri Pejgamber....

Ne drenesine e kohes ,
Endem , vyshkem , jehoje,
Do te doja njemije jeta,
Ne afrinë Tende...

Mbresat e mia prej robi,
Jane liri , pavarsi , trimeri,
Do te hudhem ne vallen e engjujve,
Per hir te te Dashurit tim....

Soditja ime ne ty,
Eshte jete mbi jete,
Deri ne majet e Arshit,
Do te pres si devocion...

Kalimthi harmonizova jeten,
E per vdekjen nuk ka gri,
Lulet e vyshkura si hormon ndjenje,
Me mallengjejne per ne Amshim...

Te heshtesh para jetes ,
E te flasesh ne Amshim,
Do te krenohem me Ummetin,
Tha i Dashuri im...

Te mallkuarit me afsh te gjuanin,
E ti i buzeqeshur i ledhatoje,
Edhe nje fjale brenge eshte me me vlere,
Se gjithe mllefi i pavlere...

Do te doja te te afrohem ,
Aty ku ska njeri ,
Te jemi vetem ne te dy ,
Si gershere ny per ny...

Era e Fortë e Jetes,
Me nxine perball joshesit tim,
Per nje fjale humba Perjetesine,
Te lutem Ndermjeteso o i Dashuri im...


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

KUDSI

KUDSIKur dhimbja kaplon shpirtin
Kur zemra eshte e lenduar
Atehere syri behet mik i tyre
Dhe ne ndihme e derdh lotin

E si mos te derdhet loti?
Si mos te qajme?
Shume nena shohim pa djem
E jetimet cdo dite shtohen
Martire cdo dite bien, e shume shtepi rrenohen...

E gjitha kjo te keta njerez, vetem per nje faj!!
A thua cfare faji i madh eshte???
Besojne Zotin, ky na eshte faji!!!!!!
Shpresat jane te gjalla te fuqishme.

Nena i thote djalit: Shko bjer shehid
Babai i thote djalit: Shko nbjer shehid
E ai, shehidi, para kesaj ngritje,
I puthe ne balle babe e nane, dhe u premton atyre,

PO PO U PREMTON:

" Se Kudsi do te clirohet, e Islami do te fitoje, e ne boten e amshimit, pambarim do te shijojne frutat e Xhennetit"

Valon ELEZI
Kumanovë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Krah për krah

>> Saturday, February 03, 2007

Krah per Krah
Mbi tryeze, prane e prane ata qendrojne

Kurani i shenjte dhe telekomanda e TV Njeri eshte i vjeteruar,

i veshur me lavdi

Jo Kurani, por telekomanda e TV.

Njeri, njerezit drejton si te mendojne,

Jo, jo Kurani, por telekomanda e TV.

Faqet e librit me nxitim shfletojneOh,

kush po e can koken, ndiz ate televizion.

E keshtu,

me etje hapnin librin qe besonin,

Jo, jo Kuranin, po televizionin.

Sot, fjalen e Zotit shume rralle e lexojne,

Para se t'i kape gjumi nje rrjesht ndoshta e kendojneTe keputur,

te pergjumur,

te lodhur sa me s'thuhetJo nga leximi i Kuranit,

por nga televizori.

E keshtu prape mbi tavoline prane e prane,

Qendrojne Kurani i shenjte me telekomanden.

S'ka kohe per t'u falur,

s'ka kohe per fjalen hyjnore

Kush e vret mendjen per planin e istikames, more!

Po degjo o njeri, falja e mekatit tonegjendet ne Kuran,

jo ne televizion.


Arlinda Lenjani -kjo poezi ua uron te gjithe besimtarve

musliman festen e Kurban Bajramit


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP