Sytë e saj

>> Friday, April 30, 2010

Hamdi NUHIJU

Është natë
Errësira më mbyllet në kraharor
Ndërsa mendimi zhagiten
herë andej e herë këndej
Më zgjojnë sytë e saj…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Nga ti e në ty…

Hamdi NUHIJU

Ti më mendove në prehrin e dashurisë
Por mendimi tu tkurr nga paragjykimet
......................
Ti jetove me ëndrrën time
Nën ezofagun e shenjtërisë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kurreshtarë!

Valon ISENI

Gjënë që kur e mendoj,ndjehem i vetmuar
Dua ta shkuli zemrën dhe ta hedhi me duar,
si nuk munda unë të jem i përgëzuar.
Ashtu si rasti i një mekasi
Sahabiu Sa’ad ibn Vekasi…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Krenaria mister i pazgjidhur

Valon ISENI

A thua ,a mund të themi se na ka kapluar dicka?
Për mendimin tim them se po
Atë mund t’ua shpjegoj edhe në pika
E secila pikë me nëntemën e saj…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Qëndrim mendimesh

>> Wednesday, April 28, 2010

Valon ISENI

Kinse po më shfaqet oaza para syve
I shtangur nga habia e kësaj mrekullie
Duke dalluar të vërtetën nga mahia


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Argumentet

Valon ISENI

Shkencëtarë e opinione të shumta
Me nostalgjinë mbi vërtetimet
A thua,a janë të bezdisura?
Ofrimi i shumë privilegjeve


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

JETË-VDEKJE

Avni XHEMAJLI

Njerëzit e duan jetën
Por bëjnë atë që merr jetën


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Islami

>> Sunday, April 25, 2010

Valon ISENI

Ishte dita ime me fat…
Kur unë dola të shëtis pak
Ndjenjat e mia ishin në nivelin më të ulët
Edhe pse nuk kisha parandjenjën,
se do të më ndodhte dicka.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

99

Avni XHEMAJLI

Të katër stinët janë të Tij
Veriu, Jugu, Lindja dhe Perëndimi
Dhe gjithçka tjetër në Gjithësi
Qielli, Toka, Deti


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Sëmundje që nuk shërohet!

>> Saturday, April 24, 2010

Valon ISENI

Plaku i gjorë në shtratë po qëndronte
I përgjumur në ato momente, po rënkonte.

Kur papritmas dera trokiti
Kush je ore,plaku me frikë bërtiti?!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

HIMNI I VËLLAZËRISË

Avni XHEMAJLI

Kokëngritur dua të të shoh
Si gjithmonë
Jo të mërzitur
Shoku miku im


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Çlodhu pak!

>> Friday, April 23, 2010


Valon ISENI

Mora një rrugë të pafundme
Nuk dija se ku do të arrija
Mundohesha të nxjerrë një përfundim


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Fletët e fiqëve të artë

>> Wednesday, April 21, 2010FAHREDIN SHEHU 

Retë tona ishin me shi të bekuara edhe
Zemrat plot dashuri
Kupat e iluzionit i hodhëm
Në përrockën e shpirtërave
Të etshëm për iluzione
Ecëm buzë lumit dhe përcollëm
Ujëvarën e trupave njerëzore
Derdhnin epshe ama të gjithë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Rumi


 FAHREDIN SHEHU
U zgjuam për së dyti
Si manifestim shpirti
Përvojë e paharrueshme


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

E vërteta

>> Saturday, April 17, 2010

Hamid FETAHU

Marr një laps e marr një letër
Po shkruaj të vërtetën.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Mbulesa

>> Thursday, April 15, 2010

Bardha KQIKU

Ulur nga një distanc
më shikon ashtu me ironi.
Më gjykon pa drejtësi
mendon se higjabi është pengesa
ime për liri.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Shpirti

>> Tuesday, April 13, 2010

Hevzi ZEQIRI

Zemër, brumë, paqë është shpirti,
Univers, sistem në kozmos
Kur fluturimthi kap prenë e tij:
Kënaqësinë hyjnore.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ti o njeri

Bardha KQIKU

Ti o njeri je ai qe me ke ndaluar shikimin,ma ke zënë dritën,më nuk shohë diellin.
Ma mohon të drejtën që Krijuesi ma ka dhënë.Mendon që unë pse shamin kam,njeri nuk jam.
Pse kokën mbuloj!?Mend nuk kam.
Pse shikimin uli!?Vleren humbi.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ME NJË GOTË SEDEFI


Neki MUSLIU
Mes lotëve dhe dritës, një ylber, plotë ngjyrë dashurie,

Mbi një fushë faqesh parajsore

ku brodhën, të përmalluar dy syt e mi prej vitesh

dy syt, e dehur...me vështrime xhelozie


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Bylbyli

>> Monday, April 12, 2010

Valbon RUSHITI

Ti bylbyl që fluturon
në këtë vend plot mirësi;
zëri yt kudo jehon
na sjell gaz e lumturi.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Fjala

Hevzi ZEQIRI

Fjalë, vetëm fjalë janë të gjitha të thënat,
Kur dëgjohen pa mendje e pa zemër.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pendimi

Argjend ISENI

Isha i vetwm dhe i zemwruar ,
Ecja ngadal dhe i dwshpwruar.
Shihja pemwt e gjelbwruara,
Dhe meditoja pa pushuar.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

O dashuri

Hamdi NUHIJU

Më bën të ndjehem i vetëm
I strukur nën hijen e bukurisë tënde
Nga karshillëku në karshillëk
Nga dashuria në dashuri…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Sëmundje që nuk shërohet!

>> Sunday, April 11, 2010

Valon ISENI

Plaku i gjorë në shtratë po qëndronte
I përgjumur në ato momente, po rënkonte.

Kur papritmas dera trokiti
Kush je ore, plaku me frikë bërtiti?!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ti shpëtimtar i njerëzis

Bardha KQIKU

Ç’shkëlqim I flakt në diellin e zjarrt
Mbushur emocione në zemrën e art
Ç’shi i ftoht në tokën e ngrirë
Mbulon male mbulon qdo hapsirë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Mahnitesh nga vetja…!

>> Friday, April 09, 2010

Ismet AHMETAJ

Mahnitesh nga vetja …
Nuk di se c’ben
Te ka ikur mendja
Veten po genjen!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

BISEDË ME VORRE

>> Tuesday, April 06, 2010


Muharrem Krasniqi-Plaku

Po shifet këtu një vorr i zi
Njerëzit po vijnë varg e vi
As unë vet nuk jam kah e di
Kush vjen mbas e kush po pri


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

JUVE*

Ardita KAJTAZI

Ju që më rritët me plot sakrificë,
Ju që më edukuat me shumë përkushtim
Ju që për mua sa netë kaluat pa gjumë.
Ju që lotin ma fshitë sa herë qaja


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pa dyshim

Bardha KQIKU

Kur tokën mbuloi pluhuri i rënduar,qielli me të shikuar u trazua.
E dielli I bukur se si perëndoi,ashtu papritur u errësua,
Gjithqka ndryshoj,era që fryen pa pushim,u ashpërsua,pësoi ndryshim.
Retë në lartësi,pal pal fluturonin në pafundësi.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

NGANJËHERË

>> Saturday, April 03, 2010

Avni XHEMAJLI

Ç’është jeta
Pyetje që shtruan
Dijetarë
Poetë
Filozofë
Shkrimtarë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

TEOLOGU DHE MISTIKU

Teologu
E pėrshkruan sheqerin
Dhe i thotė vetvetes:
Sa ndjej kėnaqėsi.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP