Një lule e vyshkur

>> Wednesday, June 27, 2007


Hamdi NUHIJU

Era e saj e petaltë më tmerron,
Sytë joshës së vashës së re,
Enzimet e brengës harrojnë cdo atrakcion,
Për ty rilindje , hallë i dendurisë…

Një lule e vyshkur qëndron zvarrë,
Nuk jep frutin e zemrën mbarë,
Pres me shekuj këtë devocion,
Të harrohem , të zhytem në adhurim…

Dy motra binjake xhaminë ndërtuan,
Me hallalle e me shpirt të pastërt në ahiret ato shkuan,
Një lule e vyshkur mbi varrë të tyre qëndron,
Janë muxhahide , janë muxhahide o insanë…

E dikur nga lëndina,
Flitej zhytej krejt shestina,
Për të bukurën lule dy vargje i shkrova,
Jo për tu vyshkur , jo për t`u zhdukur…

E xhamia e larme nga to u ndërtua,
Aromë e xhennetit vajzat binake u shëndërruan,
Mos tmerro mendjen o i ri,
Ta ndërtosh një xhami , a ta rrëzosh një njerëzi…


Një lule e vyshkur po me ndjek si hije,
E penalizuar nga fraza dije,
Kërkojnë që t`i thurrë nja dy fjalë,
Për evliat e Tetovës , Shqiptarisë mbarë!!!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kosovës nënë sërish....


Fitim Flugaj
Kajro,mars 1992


Krahun ta këputën e ti në lulëzim
Oj zemër e ndritur në agim
S’të harron mërgimtari kudo në mërgim.
Orë e çast ty të kujton
Vetveten për ty e sakrifikon
Ëndrrat në ty, gjithnjë e drejtojnë
Se shpirti i vuan dhe për ty vajton.

Nënë të dashur ty të kemi
Është e vështirë po do ta themi
Nëna jonë oj ti Kosovë
Është e kotë që ndihmë kërkon

Se Evropa s’të ndihmon
Është si bushtër e të mashtron
Republikë ty s’të pranon
Intriga çdo ditë për ty sajon
Shumë kem vuajtur e s’mund durojmë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Terri në këtë qytet hanë njerëz


Mehas Alija

Ndodh që rrugës të shoh njerëz të shtrirë
të kuq si semafor
që kanë ndaluar të gdhi drita
Amulli e vërtetë ...

Terri në këtë qytet han njerëz
të cilët kanë ngrënë gishtërinjtë e tyre
nga bezdia e krijuar e anomalive
Matanë në të djathtë dikush han zemrën e tij
Nuk duron dot...
Mendjet me status kome i´a trashin frymëmarrjen
jetës që doli nga bira e hardhucës
Ditë për ditë nga një copë qiell vdes
Do të shteret shiu
Bari do të thahet
lulja buka ...

Sytë më mbetën duke parë
nga kodrat e së nesërmes
Pres të më vijë njeriu që e pashë në ëndërr
mbi shkëmb
duke e valëvitur flamurin...


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Persiatje Jetes

>> Sunday, June 24, 2007


Hamdi NUHIJU

nje ciceron i uluryer,
mallengjen ethet e dendura apokaliptike,
harrova se gjendem ne mes akujsh,
per ta thyer shtepine e ndertuar prej kutie...

mbi shpirt qendron nje hir,
jeta, vdekja , jane afer si bishti i Sizifit,
Islam i thone realitetit,
Xhennet i thone premtimit...

nje bote cmendurish me sjelle zvarre,
duhet te harroj cdo kenge te kenduar me mall,
i tretur ne erresiren e mbremjes,
therras vajzushen per nje dashuri...

humbi kuptimi i jetes,
si qendres e vdekjes,
kam kohe qe kerkoj nen gjethe fishekzjarre,
e humnera u bo gati per sadist...

lufte trangujsh e hangaresh prototip,
nje lule e vyshkur e zverrdhur,
harron rilindjen i marri i Gadimes,
e soditjen i madhi i Islamit...

jeta nuk eshte hic,
e as nga hici nuk erdhi,
ka nje kuptim te dendur si flake,
rilindje , rilindje thash me plot fjale...

nga zemra e sinqert,
ne zemren e sinqert,
thura keto vargje,
per ty o ummet...


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Harrojmë se kemi përgjegjësi

Mehas Alija


Më thoni ku të fshihem dot

Përgjegjësia të mos më ndjek

A ka vend në këtë botë

Që përpjeta të mos ketë tatëpjetë


Më thoni ju të nderuar miq

Si të iket nga vetvetja

Në këtë botë a ka diç

Që mos t´i ketë ardhë vdekja


Gjithçka që na rrethon

Është bota jonë e jashtme

Vetëm i marri nuk respekton

Pjesën e tij të pandashme


Më thoni ku të fshihem dot

Ju të nderuar miq të mi

Gjithçka dëshmoi për një Zot

E ne harrojmë se kemi përgjegjësi


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Trupi i gjymtë

>> Thursday, June 21, 2007


Mr. Fitim Flugaj

Një elegji ia shkrova zemrës sime


Për vuajtjet dhe mjerimin


Që i fitoi nga shpirti im.

Shpirti morri plagë të rënda


Nga thika të helmosura


Të shekujve


Që helmuan ymetin muhamedij.

Myslimanët sikur nuk ekzistuan


Mbeti arabi, turki e persiani


Shqiptari u radhit me ta.


Të gjithë të helmuar


Nga helmi i egos së tepruar.

Të gjithë të gjymtë


Njëri pa sy e tjetri pa krah


Njëri pa vesh e tjetri pa këmbë


Të gjithë pa mend në kokë.


Të gjymtë krejtësisht të sakatostë.


Mbijetoi perëndimi,


U ngjallë


U shpall armik i të gjymtit.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Shqiptaria


Mr. Fitim FlugajNuk e di sa kam fuqi


Por vullneti ekziston


Që një ditë jo larg


Shqiptarinë unë t’i bashkoj.
Shqiptaria nuk është lodër


As kafshatë e lehtë


Që greku e serbi


Ta hedhin n’humnerë.
Shqiptaria është Perandori,


Zemër e fuqi


Vullnet pa kufij.


Nuk lindi që sot


Me shekuj jeton


Në fund triumfon.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Islam

>> Saturday, June 16, 2007

Mehas ALIJA


Kushtuar Nexhat Ibrahimit

Islam e kam fenë

Islam e kam edhe dhénë

Islam e kam fatin

Islam e kam edhe hapin

Islam e kam mallin

Islam e kam edhe varrin

Islam e kam qiellin

Islam e kam edhe diellin

Islam e kam djersën

Islam e kam edhe qesen

Islam e kam qëllimin

Islam e kam edhe shërbimin

Islam edhe shpirtin e kam


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ligji i Zotit në natyrëMEHAS ALIJA

Në çdo anë kërkova

Në çdo anë vështrova

Edhe në rënien e gjethit

Që kur bie i shërben krimbit

Në çdo anë gjeta

Mjeshtërinë marramendëse

Fuqinë absolute

Kërkova në çdo anë

Mbi tokë e nëntokë

Dhe pash që dikush

Paska punuar në të

Paska ligj i cili qenka

Damari i bukurisë

Moj natyrë gojë madhe

Pse ka vesh që nuk të dëgjojnë

Pse ka zemra që nuk të kuptojnë

Dielli kurrë s´u vonua as për një sekondë

Dhe dëborë e zezë asnjëherë nuk ra


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Jam Une

>> Sunday, June 10, 2007Hamdi NUHIJU


Neper gjethe vlerash,
Dhe hene blegerish,
Ng ate ftohtit nje pellumb,
U strehua ne kraharorin tim…
Hiresi e rradhe e vdekur,
Nga kendi i devotshmerise,
Munafik e agallar,
Bejler e pashallar…
Venitem nder qiejsh ,
Etje , ankth , therret ky shpirt,
Emrat e bukur te Zotit,
Te pikturuara ne afshin tim …
Haperoj nder jeterash,
Si nje murnaje ne Orient,
Te pres si femije i gezuar,
Jam une o Zot robi yt…
Ne sexhde lash takim,
Me Zotin tim,
Ta hjekim kete perde,
Se te dua o Krijuesi im…
Kam mall xhennetin , xhennetin,
Nen hijen e shpates u rrita,
Nen ngjyren e pendes u pjeka,
Jam une mumin , mumin…
Sa vaj ka lendina,
Aq shkronja ka shestina,
Nder male e fusha,
Mahnitem me kete bukuri…
Te shkrihem me fjalet,
Me besen e dhene Zotit tim,
Jam une thirresi,
Qe vajton per n`Amshim..
Me gjuhen e imanit,
Qendisa kete poezi,
Zgjohuni o rob te Zotit,
Se bota shkoi ne perfundim…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Bisede permes Vargjesh...

>> Sunday, June 03, 2007


Bisede permes Vargjesh...


Hamdi Nuhiju

Ne rruge

Takova rruges poeteshen,
i dhash nje selam shpirtit te saj,
ndersa i kerkova rehatine
dhe ajo ma ktheu ne fshehtesi bukurine e saj...
duke me marrosur dhe me bere si te marre

Ika , ika si i marre,
duke u friguar nga mekatet e rinise,
dhe ajo, qe sikur me lexoi
me tha: rri ore i gjore te vdesim besimtare

Si mund te takohen dy veta,
kur shejtani eshte i treti,
thashe me veten i dyndur nga frika,
largoju dynjase o djale thashe,
per hir te xhenetit te Perendise

Mu kujtua Muhammed Gazaliu,
kur nje liber ne duart e saj pashe,
ilaci i zemrave, keshtu qe shkruar me duket
dhe ishte nje ilaç me duket per besimtare

Papritmas Mevlana i i rilindur,
Sec me pershperiti ne veshin e djathte,
Me tha: mos heshte perball dashurise,
Per sa kohe qe je ne hallalle

Gazele moj , m`i thuaj dy fjale,
Mos u fsheh pas enderres sa nates se pare
Ki meshire per djalin e ngrate
Qe po e djeg brenga per nje lule te bardhe

Gazele moj, o vashe e bardhe
Ne do, eja te te coj ne Filistine,
Aty ku bota vlon zjarre
Dhe ne daç te shkojme edhe ne zjarrin e Cecenise.
Por vetem me pare me thuaj nje fjale

* * *

Ne enderr

Ndersa po flija naten me pas
Ne enderr me dolen dy zemra te mbushura me vaje,
ky shpirt i rilindur me ndjenje dhe imane
sec udhetonte ne haxh pas Jakup Hasipit imame,
Gjalleria e tij mu perfytyrua si enderr...
Sikur po udhetoja njemend me gazelen vashe

Gazeles se henes ju afrova prane
Dhe i sajova ashtu disa fjale
I thashe: hyrije syzeze e malit te sharrit
perse po e lodh ndjenjen e hamdise se ngrate

eja te shkojme ne tokat e shamit
dhe te permbushim realizimin e profecise
aty ku tanket dhe lufta djegin
bukurine genjeshtare te njerezise
aty mes germadhash dhe bombash
ndoshta do gjejme dhe ne premtimin e lumturise

Me pas vajta anes detit,
Ku ktheva syte dhe pashe matane,
Aty sec mu kujtua shkopi i Muses ,
Ndersa cava bregun ne kembe dhe pa varke...

ah enderr, enderr e keqe mesnate
pse me mundon me shpresa femishe
kur dihet qe syzeza e bukur gjendet vetem ne hadithet e bukharise
dhe jo neper enderrat e fakirit Hamdise

eh ç'jame une qe te meritoj syzezen e sharrit?
mullah khajami i Persise?
Apo Sari Salltiku i malit te Krujes
Qe i con selam gjithe Shqiperise

ah enderr, enderr mizore
pse je kaq e pameshire me fatin e hamdise
qe e lodh, e mundon neper enderrime
per syzezen e bukur te ASKUNDI-stanise

enderr, enderr mizore
per Allah mu hiq nga syte
mos me mundo me me britma nate
te enderroj edhe une per mrekulli

pse mrekullite arrihen me pune
aty ku sot toka nxjerr tyme dhe flake
dhe mrekullite nuk ndodhin ne gjume
siç sillet sot llauzi yne shqiptare
ne fushen e pollogut i rrethuar me katunare
dhe me dinakerine e ortodoksise ne Tirane

o zgjova nga gjumi i deshperuar
ndersa ne BBC shoh femite e Arabise
dhimbja e tyre nen germadhat e luftes
me ben te qaj per fatin e muslimanerise

vetes i thashe qe borxh e kemi jeten
me mire ne front sesa ne krevat,
per kete sikur e harrova gazelen
dhe vendosa ta kerkoj ne Diten e Mbrame


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP