Vdekja - 1

>> Monday, March 29, 2010

Hevzi Zeqiri

Në fundin e jetës së mirëfilltë a të pakënaqshme
Vjen momenti që nuk ka as edhe një sekondë
Me gërgamat e fundit kënaqesh a mundohesh


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

PËRMENDORE

Avni XHEMAJLI

Gjithë ditën mbaj në dorë
"Strategjinë e bashkimit kombëtar"
Natën Ukshinin e humbur
Zajmin


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

LAVDËRUAR QOFTË ZOTI

Avni XHEMAJLI

Vdes përnatë
Zgjohem përditë
Dhe shoh mrekullinë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Me muzgun

>> Sunday, March 28, 2010

Vehap S. KOLA

Me muzgun,
Bie shi në mua dhimbja
Prej luginash të fshehura në të djeshmen


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Teofanitë

>> Friday, March 26, 2010

Fahredin SHEHU

Pështyma e granuluar tek më mbeti në fyt
Ditë e gjatë mes dimrit dhe pranverës
Gjendjen tek ma njohin miqtë vetëm ca
Dashurinë çdo krijesë tek e ndjen


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

VDEKJA

>> Thursday, March 25, 2010

Neki MUSLIU

Vdekja,thonë për çdo ditë njeriut,i merë nga një pjes
Në faktë lëshon nga një zog të vetin nga ajo qymez
Shih sa bukur një dijetar, një poet i madhë na mësoi*
Katër elemente, All-llahu i pat lidhur,njeriun tek krijoi!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ZHURMERIMAT E DJALLIT

Time SHABANAJ

Iku pa asnjë gjurmë
E zemra mori flakë
Desh u shua prej saj,
Por prapë mbeti në jetë.
Një dhuratë e papranuar,


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Premtim

>> Wednesday, March 24, 2010

Vehap S. KOLA

Të kam premtuar
Të jam betuar, zotuar të jam njëmijë herë
Se i yti është qielli
Ta shkosh në flakë, në det ta kredhësh
Muzg e agim


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

BURIMI

Neki MUSLIU

E kem një burim uji ne ,këtu në shtëpi!
Rrëke rrjedh,i kulluar i ftohtë,është Selsebil!
Nga dy anët është me gurrë,të bardh dhe të zi
Përsipër i rri shtruar një kadif me barë,dhe karafil


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

DASHURIA IME PËR TY

>> Tuesday, March 23, 2010

Mexhid YVEJSI

Dera e zemrës time
Gjithnjë është e hapur.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pejsazh

>> Monday, March 22, 2010

Hevzi ZEQIRI

Që nga rruga e qumështit,
Deri në satelitët më të vegjël;
Që nga zjarri i yjeve rrugëtar,
Deri në llumin e mëkateve njerëzore;
Drejtë njësisë së kënaqësisë prore
Shoh pejsazhet natyrore.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pse?

Hamdi NUHIJU

Në shtigjet e thella
Me mendimet e shkurtra
Jam,
Isha dhe do të vdes.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

PËRMENDORE - II

>> Saturday, March 20, 2010

Avni XHEMAJLI

Shoh dallgët
Furtunat
Uraganet
Tek fryjnë pa ndal
Dhe në këtë shekull
Drejt brigjeve të Ummetit
Dhe s'kam çfarë të bëjë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Nga i burgosuri “...”!!!

Hevzi ZEQIRI

Nga prapa shufrave të hekurta ju flet vëllai juaj, o të dashurit e mi.
Gjithmonë keni qenë, jeni dhe do të mbeteni në këtë zemër.
Në zemrën e cila po kalbet në mullinjtë e këtyre të përdalëve e të përdalave.
Në zemrën e cila po qan vetëm për një gjë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ERA

>> Friday, March 19, 2010

Valon ISENI

Emigrimin që moti e ka adaptuar
Rruges ajo vjen duke u shpejtuar
Atribut i mbetur, nga njerëzit i paharruar
Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ti mund ta bësh!!

>> Thursday, March 18, 2010

Bardha KQIKU

Fluturo…ngrite të vërtetën lart,
vazhdo…përhape udhëzimin kudo,
mos u nënshtro…qëndro krenar,
tregoj gjithë botës se je besimtar.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ZEMËR E ZHYTYR N’LOT

>> Tuesday, March 16, 2010

Jashar GASHI

M’është mbushur zemra vaj
Loti nga syri nuk pikon
Zemra m’është zhytur thellë n’lot
Po fundoset e asnjë fjalë s’e thotë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ORIGJINA

>> Monday, March 15, 2010

Neki MUSLIU

Kështu kuptohet kjo botë, nga origjina e vet,
Një gërshet i lidhur për mijëra vjetë!
Ca tufëza bari, mbi një dhe të shkret,
Dhe mbi barë lule që janë bari vet!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Dua të udhëzohem

Argjend ISENI

Sa herë që marr frymë,
Ndjej një pakënaqësi.
Sa herë që shikoj,
Nga syri më del lot.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ghazal 441

>> Sunday, March 14, 2010

Xhelaludin RUMI

Tregoje fytyrën Tënde, sepse kopshtijat dhe trëndafilnajat janë ato që dua.

hapi buzët e Tua, sepse mjalti i bollshëm është ajo që dua.

Diell i bukurisë, dil për një moment jashtë prej resë, sepse


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ghazal 1919

Xhelaludin RUMI

Kjo është dashuri: të fluturosh në qiell, cdo cast të grisësh
qindra vello;
Së pari, për t'u shkëputur nga fryma – hapi i parë për të hequr dorë
nga këmbët


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ujëvarra

>> Saturday, March 13, 2010

Zeqir Esati

Uji që rrjedh
Tregon një cilësi
Që në vete ngërthen një urtësi


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Poemë e Dasmës

Xhelaludin RUMI

Bekimet që rrjedhin në cdo dasëm
u bashkofshin, O Zot, në dasmën tonë!
Bekimet e Natës së Kadrit,
muajit të agjinimit
iftarit


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

MJEGULL

Neki MUSLIU

Mjegull gjithandej,pa yje pa hënë!
Heshtake sot nata fshehtazi ka rrënë.

Sa çudi,lulet s’ duken,dhe këmba ku shkel s’di.
Përreth është cungur bota,dhe gjithkush tani rri


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

TI NJERI...

Besnik F. Jaha

Ti rreze dielli që lëshohesh
përse vallë bie dhe mbi mua
Pse që djegë keq kurrë s'pendohesh
Ke të drejtë, Drejtësia u shua


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Jeta

>> Thursday, March 11, 2010

Ganimete JUSUFI

Jeta eshte e embel
Kur ate e shijon
Jeta eshte e hidhur
Kur ate e shkaterron


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Mjaft më !!!

Bardha Kqiku

Shiko se në qfar pikture është shndërruar bota,
Kuptimi I saj në esencë nuk dihet,
por ngjyrat I ka të flakta.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pejgamberi alejhi-selam

Amir IDRIZI

U zgjodhe si profet nga ana e tij,u perzgjodhe dhe i dalluar nga ai

Nga ai nuk kishte as genjeshter e as perqarje ,ti ishe i meshirshem
ndaj besimtareve.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kjo martesë - Ode 2667

Xhelaludin Rumi

Qoftë e bekuar kjo martesë e këto betime
Qoftë si qumështi i ëmbël,
kjo martesë, si verë dhe hallvë.
Dhëntë kjo martesë fruta dhe hije
si palma e hurmës.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Martesa në mesditë


Xhelaludin Rumi

A e di vëlla, se je një princ?
një bir i Ademit. Dhe ajo shtrigë e Kabulit
e cila të mban me ngjyrën dhe parfumin e saj
është bota?
Thuaji fjalët, kërkoj strehë
tek Zoti i Mesditës.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Në thellësi të kosmosit

Hevzi Zeqiri

Në thellësi të kosmosit
Shoh shpirtin fluturimthi
Mes kometave të bukura


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Nata e martesës

>> Wednesday, March 10, 2010Xhelaludin Rumi


Ditën që do të vdes, shtroja ime do të vazhdojë
por mos mendoni se zemra ime është ende mbi dhe!
Mos vajtoni dhe mos më mëshironi: “ah sa keq, sa mjerë!”
do të bini në kurthin e djallit - ah sa keq, sa mjerë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

MIKU I MIRË - 2

>> Sunday, March 07, 2010

Hevzi Zeqiri

Për të fituar mirësinë shoqërohet njeriu i mirë,
Për të patur për shumë jetë një përfitim,
Me lule të shkruara si me diamant: “shpëtim”.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Koha

>> Friday, March 05, 2010


Bardha Kqiku

Minutat po ecin,orët po kalojnë sikurse loti kur rrjedh në faqe.
Ditët po shkojnë sikurse të mos kishin qenë fare.
E fjalët,qastet  dhe momentet mbetën gjithmon brenda në thellësinë e zemrës, aty brenda ku është vendi më i sigurt që ekziston.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

KËNGA E BILBILIT

>> Wednesday, March 03, 2010Sa bukur bilbili këngët i këndoj
Kush këndon më mirë se ai vetë
Sa keq që këngët s’ia dëgjoj
Trandafili i skuqur plotë fletë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Vetëm edhe një mundësi…


Errësir…frika më ka kapluar,ndjehem e vetmuar, një qetësi e mbytur këtu brenda.
Tërë trupi im tash ndjen një ftohtësi tmerruese, si të jetë vendi i Akullnajave, nuk dëgjoj zë, të gjithë shkuan, duke më lënë të vetme këtu…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

O All-llahu im

>> Tuesday, March 02, 2010

Behauddin Gashi

O All-llahu im i dashur,
Ti je Zot i Gjithësisë.
Ti ma bën zemrën të pasur,
t’mos vrapoj mbas ligësisë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

AMANETI

Andi KAZONI

Eci mbi te kujtimeve humnere,
shkruajta dikur, diku aty nje leter,
ora s'me pret te pakten nje here;
une... ngec i ulur, hesht dhe te kaluaren shoh,
sa nga mua ka vjedhur.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Mos harro...!!!

Bardha KQIKU

E kam dashur këtë botë më shumë se veten,
Kam vrapuar pas saj duke harruar jetën.

Çdo moment që kalova në të, mendjen ma rrëmbeu pa zë,
Iu qasa duke menduar se do jem përgjithmon në të duke jetuar,


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Hojet

>> Monday, March 01, 2010

Fahredin SHEHU

Kemi bërë hojet nga dylli frymor
Po mbledhim polenët dhe nektaret
T’i mbushim kupëzat këndore
Me balsam shëruam plagë radioaktive
Me aloje qetësonim shpirtin e tevona të kallet si me absinth


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Të ka marr malli të jesh vetvetja

Bardha KQIKU

U shkruajtën histori,u treguan ngjarje të llojllojshme
Kaluan civilizime të shumta
U ndërruan ligje dhe diktatura nga më të ndryshmet
Formuan mbreteri.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Në pranverë

Neki MUSLIU

Në pranëver,kur gjelbrimi bashkohet me lulet
Kur rrikthehet rinia e stinëve
Dhe kënga e zogjëve jehonë,
duke përshkuar majët e luleve


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP