Kthimi

>> Saturday, May 29, 2010

Besnik JAHA

Sot u ktheva,
Në oborrin tim të harruar,
Të braktisur pa mëshirë na le,
Më thanë të gjithë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

O njeri!

>> Friday, May 28, 2010

 
 
O njeri!
Kur ishe fëmijë 
Doje t’jesh i rritur.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Morali

>> Tuesday, May 25, 2010

Hevzi ZEQIRI

Jetë pa shpirtë është trëndafili i tharë,
Me rrënjën e etur për ujin: moral.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

SHUMË PAK I GJERË , SHUMË PAK I GJATË

Jashar GASHI

Shumë pak i gjerë
prej krahut në krah.
I gjatë prej këmbëve


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

ISLAMI I GJERË SA GJITHËSIA PA SKAJ

Jashar GASHI

Islami i gjerë sa gjithësia pa skaj,
Kurani anije kozmike që më ndriçon
Nëpër jetë të errët me dritën e saj.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kush jeni ju???

>> Monday, May 24, 2010

Bardha KQIKU

Kush jeni ju që më mësoni se si të flas,kur unë flas me fjalët e Krijuesit.
Kush jeni ju që më mësoni se si të jetoj,kur jetesën ma mësoi I Plotfuqishmi
Kush jeni ju që më tregoni se qfarë të ndjekë,kur rrugën që duhet trasuar tash e kam gjetur.
Kush?


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Rinia

>> Wednesday, May 19, 2010

Bardha KQIKU

Përmbajtja e poezisë:: Si mund të jetojm nën hije kur ne jemi drita?
Këtë pyetje shumë shpesh ia bëj vehtës.
E mendoj gjatë,nëse ne jemi drita,atëherë pse nuk mbizotrojm mbi errësirën e mjegullur?!
Duhet tua ofrojm dhe të tjerëve njohjen e përzierjes së ngjyrave,e këtë mund ta arrijm nëse ata e shohin dritën që ngado sillet e mbështillet.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

PSE?

>> Friday, May 14, 2010

Ardita KAJTAZI

Pse të tjerët
kaq shpesh i vlerësojmë?
E veten?
Gati kurrë se shiqojmë
Dhe kur e shiqojmë
Veq e lavdërojmë.
Pse?


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Jo vetem bardh e zi!

>> Wednesday, May 12, 2010

Ismet AHMETAJ

I fshehur ne erresiren e pafund…
E sheh vetveten por jo erresiren!
Ne drejtim te nje horizonti te pa


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Di-kur

Besni JAHA

Dikur bota kishte ngjyra
Sa bukur ishte atëher
Dikur puna kish’ detyra
Ah sa jetë me vlerë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ja si jemi ne

Besnik JAHA

Si jemi ne sot, dikush le t’ma thotë

Ne sot jemi trima, jo rrallë dhe viktima
Ne sot jemi burra, si shiu me turra
Ne sot jemi dijetarë, si të paparë
Sot jemi dhe yje, si lisat ndër pyje


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Gota e zbrazur

>> Tuesday, May 11, 2010Hamdi Nuhiju

Etja ndërtohet nga muret e brendshme
Të fasadimit të jetës
Dhe mbi eliksir bota na vështron
Me vizatimet e panumërta të emrit tënd…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Shoku im

>> Monday, May 10, 2010

Besnik JAHA

Ende rreshtimi pa filluar
Loti i nxehtë veç më pikonte
Shpirti i dlirë duke ngashëruar
Se nga shkolla sot do t’shkonte


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kthimi

>> Sunday, May 09, 2010

Besnika JAHA

Sot u ktheva,
Në oborrin tim të harruar,
Të braktisur pa mëshirë na le,
Më thanë të gjithë.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Mendoj

Besnik JAHA

Në dhomën time kur qëndroj
Netëve të gjata pa gjumë
Mendimeve të gjera udhëtoj
Si mbi lumë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Babi

>> Thursday, May 06, 2010

Dafina FAZLIU

Je si yll qe nriqon
Je engjell qe me mbron
Je diell qe kurr nuk perendon


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Meditoj

Bardha KQIKU

S’di nga ti’a filloj
Gjuha s’më ndalet
E dora vazhdimisht
Shkruan.


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Fjalë eliksiri-dashuria

>> Wednesday, May 05, 2010

Hamdi NUHIJU

Nga lindja e në lindje
Bota zhduket nën hijen tënde
Nga kacavidhet e ëmbla
Magjepsem!


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Të pres nën hijen e pemës së ëndrrës

Ermal XHELO

Te pres nen hijen e pemes se endrres
I gdhendur si koha ne faqen e dheut
Dremis ndermjet perteritjesh gjethesh
Perseritjen e udhetimit te fatit fatal !


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Kërkova veten

>> Sunday, May 02, 2010

Besnik F. JAHA

Jam një shpirt i trazuar, e i sakatosur
Që ndihmën nga çdokush pranon
Zemër e shpirt gabim të vendosur
Që qetësimin tash sa kohë kërkon


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Ku isha unë

Besnik F. JAHA

I hodha erë lules, aty ishte aroma
I hodha krah zogut, aty ishte udhëtimi
I hodha ujë detit, aty ishte etja


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

<<<>>>

>> Saturday, May 01, 2010

Namir LAPARDHAJA

Dites dielli rremihete fshehtas nje ngerdheshje
padukshmeria fshihej rreze nates
pa yje e hene tirrej nje metafore
Diku…


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Gjethi

Besnik JAHA

Gjethi i kopshtit të shkollës sime
Një ditë vjeshte ra në tokë
Dola, e mora, e solla n’dhomën time
Thashë me vete si është kjo botë


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Pse

Besnik JAHA

Pse qajë, kur loti më mungon?
Pse ta dua jetën, kur ajo m’përçmon?
Pse ta shikoj orën, kur koha s’ka vlerë?
Pse ta mbaj qelesin, kur shtëpia s’ka derë?
Pse të jetoj, kur jeta u shua?


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Tjetra

Vehap S. KOLA

Kohë tjetër
Është Jeta

Tjetër Vend
Është Vendlindje


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Shikim

Vehap S. KOLA

S’janë për të Parë sytë
Janë krua për lotët


Share/Save/Bookmark Lexoje te plote...

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP