A ESHTE KJO LIRI APO ANARKI

>> Thursday, October 21, 2010

A ESHTE KJO LIRI APO ANARKI

A eshte kjo liri apo anarki,
A ka kushe me tregon,une dua ta di.

Adoloshenca,kjo faze per rinine shume kritike,
Faze me komplekse te jetes se njeriut,kjo faze dinamike,


Mos durimi,emocionaliteti gjalleria kulminante,
Kur i riu din te lajthite,te ç’faq veten ne negativ,me vepra e sjellje deviante.

Bota ne pergjithsi sot gjendet ne udhkryq,
Modernizimi i cili i premtoi rinise lumturine,e çoi ne hiq,

Vepro si te duash e si ta merr mendja,u shendrua ne nje perbindesh te brezave te rinj,
Duke thyer ç’do regull e ç’do norme e duke mos respektuar kufinj.

Kjo subkulture e quajtur ndryshe edhe kulture alternative,
Ç’do gje sjell mbrapsht,e asgje pozitive.


Rinia e veshur me veshje te pa hijeshme tekstili,
Xhins i kultures me ngjyra te ndryshme,pa kurrfar zbukurimi.

Ne gishta,veshe e vetulla,plot unaza,hallka e zinxhira ne duar,
Pamje e jashtme e kastes narkomatike,floke te pa lara me bisht kali leshuar.

Imixhin e tipit deviant e plotesojne rock muzika,ose ajo e pagezuar heavy metall kumbuese,
Te cilen e ekzekutojne muzikante narkomane e homo,me nje histori te flliqte e trishtuese,

Adhurojne persona anomik nga mas mediat te shendruara ne “yje”,
Nje gje e tille s'eshte e mire,e rinise sone te paster si ka hije .

Nga kater ane te botes behen emitues te verber te fytyrave amorale,
Si moster marrin artista,kengetare e sportista homoseksual,e kjo nuk eshte normale.

Kjo “kulture”i ka fute rrenjet neper shkolla-mbi vatrat e arsimit,
Ku i riu dhe e reja me shume mendojne per dashuri e sex,e si japin prioritet mesimit.

Nxenesja ne shkollen fillore e te mesme,studentja e Universitetit,
S’mendojne gje tjeter pos terheqshmerise,elegances e atraktivitetit.

Moto e tyre “jeto rinine” se ajo nuk kthehet edhe nje here,
Gezoje jeten ne ç’do forme pa paragjykime,flake ç’do vlere.

I gjithe ky botekuptim ledonist ne kokat e te rinjve ngulitet,
E pasojat nga dominanca e perandorise se kaosit sa vjene e me shume ritet.

Mos u habit or mik e mos e merr kete “mode” mos e ngrit emocionin,
Shume vende ne bote, kan legalizuar homoseksualitetin dhe prostitucionin.

Mos te permendi tradhtine,alkoolizmin shtimin e kriminalitetit,
Qe jane pjelle e djallit e jo e perparimit,prosperitetit e humanitetit.

A eshte kjo liri apo anarki,
A ka kushe me tregon,une dua ta di


Xhemil Sadiku

0 Komentet:

Post a Comment

There was an error in this gadget
There was an error in this gadget

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP