TE DUA PER ALLAH

>> Monday, February 09, 2009


Shkruan: Abedin RAKIPI

(Kushtuar vajzes me shamine prej koralesh, Joana Ali e cila shtrihet ne shtratin e trendafilave te shpirtit tim, i mbyll syte dhe mbulohet me aromen e embelsise se sjell vullneti i Allahut qe na bashkoi ne te dy.)


Klithem e pabese sma perdhos dot
pastertine e shpirtit tim,
me fjalet e tua satanike.
Me fjalet e bukura te Zotit tim
zgjohem dhe me to me ze gjumi,
se ndal dot vreri yt hovin e dashurise çame.
Engjejt fluturojne dhe ne skajet qiellore
i percjellin Zotit tim,
lutjet e dy zemrave qe duhen per te.
Embelsisht cdo nate shijoj butesine e sexhdeve
ndersa iblisi duke shkulur floket me quan vampir,
ai plas nga inati, shkallon, se po ringjallet islami
ne çamerine tone.
Korbat tremben nga rete e bardha
dhe dashuria ju duket perversitet,
ndersa ne mbi nje ylber qumeshti
shpalosim butesine e fjales te duash per Allah.
1001 ndjenja ti bera buqete zemre Joana,
dhe te mbulova çdo nate me pelhuren e bardhe
qe qendisa me fijet e shpirtit tim.
Gdhendur ne shpirtrat tane 99 emra drite
qe krijojne boten ne gjashte dite,
dhe mbushin me erera ledhatuese
zemrat e atyre qe duhen per te,
Joana-Abedin abulilah.
Buzeqeshjet parajsore behen kurore
e endrres se dy bijve te çamerise,
ndersa zemrat zullumqare
gryhen nga inati nxirra si nate.
Joana mire se vjen ne endrren time,
miresevjen ne çamerine time muslimane.
Lutjet e njeri-tjetrit sjellin engjej gardiane
qe i ruajne amanetet me driten e tyre,
ti je amaneti im, une jam amaneti jot
ALLAHU eshte Zoti yne.
Ngrohtesi kuranike me mbush me shprese,
durim i perjetshem behu vellai im,
Enderr çame behu gjumi im,
Joana muslimane behu nusja ime.
Me fuqine e syve te tu Joaniane
ma pushtove zemren plot shije,
ne ecim te dy mbi ylbere besimi
dhe shkendijat e durimit solid
lulezojne ne lendinat shpirterore,
ne po shijojme virtyte kuranore
Lamtumire xhahilijet.
Njerezit e medhenj te kesaj bote
qe shkruan historite e kombeve,
enderrojne te kene
qofte edhe nje ndjenje ,
nga keto ndjenja qe perbejne dashurine tone.
Nuk me josh dot me famen tende
o dynja genjeshtare,
enderroj per mbreterine e madhe parajsore
ku huria ime (joana) te me jape
qumesht me duart e saj.
Joana burimet e zemres ti fala ty,
pi ne burimet e zemres time
derisa te ngopet shpirti yt.
Nen hijen e palmave diten e gjykimit
dy zemra qe u deshen per Allah
do te shijojne frutet e dashurise se tyre hyjnore,
ne ujerat e thella blu te shpirtit tim
mblodha kaviarin me te mire,
dhe ta servira ne nje katarakt ndjenjash
qe me shijen e tij mrekullonte
çdo moment te dashurise tone.
Mbi detin e bute te desha per Allah
kur era e darkes fryn dhe sjell miresi,
kur ne shtratin e trendafilave
diku ne shpirtin tim ti i mbylle syte,
dhe u mbulove me parfumin e embelsise
qe sjellin ajetet kuranore qe na bashkuan.
Ne kete perandori ndjenjash ngjyre roze
forca e ndjenjave te dy muslimaneve
shperthen ne sexhde pafund,
per vite me rradhe kam enderruar
per kete fytyre te bukur,
per kete ze engjellor qe me fton ne hallall,
sa here syte e mi te sollen ne keto pallate shprese
qe ngrihen gjigande ne dashurine
per Allahun tone?
Mbi petalet shumengjyreshe te shpirtrave tane
ecen dashuria si mbretereshe e sabahut,
ne sexhde te perlotura ju lutem Allahut
te na bashkonte zemrat,
nje enderr te perjetshme kerkuam gjithmone
eshte endrra jone e ka emrin Allah.
Ne netet lotuese ju lutem Allahut
te jete kujdestari i i ndjenjave tona,
Joana-Abedin stolisur me ndjenja
te duam Allah, u deshem per Ty.
Ju luta Allahut qe te me bashkoje
me nje njeri qe e do shume Ate,
qe faqet e saj te perkedhelen nga lotet
qe derdhen vetem per Allah,
qe ndjenjat e saj per mua te jene ibadet
qe kerkojne vetem kenaqesine e Allahut,
Ai me bashkoi me ty Joana,
Te dua per Allah.
Jetojme ne endrren tone qe quhet Allah,
edhe pse bota hipokrite shpesh na trondit
duke dashur te na zgjoje,
Joana ne diten e gjykimit bashke me ty
dua te qesh, kur qafirat do te qajne.
Ndaj mos u zgjo kurre
o bukuroshja e loteve te mia,
se iblisit ne te dy i kemi shpallur lufte
me dashurine tone.
Dhe ai po na derdh mbi sy
oqeanet e pafundme te gjynahut,
dhe thirrja e tij e zjarrte
qe vjen nga xhehenemi i zgjebosur,
kerkon te na perpije me flaket
qe zhubravisin trupin e tij.
Pra ti mos u zgjo nga endrra jone
se ne anen tjeter te jetes pas vdekjes
na prêt Allahu, endrra e egzistences tone.
Eja te vrapojme dore per dore
ne lendinat e mrekullueshme te islamit,
ashtu si Muhamedi me Hatixhen.
Eja papritur, me befaso
dhe me peshperit butesisht ne vesh
fjalen e shumepritur lailahe il Allah.
Eja te pushojme nen hijen e embelsise se haditheve,
te udhetojme ne universin pafund te ajeteve kuranore,
ne shkallet e bardha te xhamise jam ulur dhe po te pres
qe zeri i thirrjes per paqe te muezinit
te behet himni i dashurise tone.
Me shamine tende prej koralesh
zemren ma rremben fluturimthi me forcen e besimit,
humbas ne bukurine e sakrificave shpirterore
qe po jetoj bashke me ty,
dhe era e lehte hyjnore qe na fton per ne xhenet
perkund altaret e lutjeve tona ne oret e vetmuara te nates,
kur ne ne erresiren e kesaj bote kerkojme
driten e qiejve dhe te botrave.
A nuk ishim ne ndare dhe Allahu na bashkoi ?
A nuk ishim ne te uritur
dhe Allahu na ushqeu me dashurine e tij ?
A nuk ishim ne te humbur
dhe Allahu na mbuloi me meshiren e tij ?
Ne kopshtin e buzeqeshjeve parajsore
dua te jem trendafili me i bukur per ty,
qe sa here qe te me marresh ere
te ndiesh aromen e butesise se nje djali musliman.
Ujevarat me te bukura te xhenetit
ja kerkova Allahut me lote nder sy per ty,
me prano ne bukurine e zemres tende,
ku mengjeset e shpreses se burimeve te Keutherit,
i deshiron aq shume sa do te doje
qe Allahu te te pranonte ne xhenet bashke me mua.
Ne horizontin e paster te ndjenjave tona
me perulesine me sublime te shpirtrave tane
fluturojme me ererat e buta qe vijne nga Haxhi,
dhe ne çdo çast te dashurise sone
zemra qe rreh fort, ne çdo rrahje te saj
buçet me fjalen ALLAH ALLAH.
Dita e niqahut po afron,
reja e bardhe e dashurise sone rritet çdo dite
dhe behet gjithnje e me e bukur.
Mes nesh nje urre, ti ne nje ane une ne anen tjeter
eshte urra e haramit qe na ndan,
Dhe ne qe besuam edhe pse zemra po na plas
nuk ecim kurre mbi guret e saj te zjarrte,
e dime se pas niqahut kjo urre do te jete rruga
e hallallit tone te embel.
Per trupat e permalluar qe kerkojne nje perqafim,
ilaçi i durimit po afrohet,
qielli i niqahut po skuqet ne horizont,
duro edhe nje varg ndjenjash, erdhi, jemi nje hap larg,
Joana Ali te dua per Allah.

0 Komentet:

Post a Comment

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP