Unioni Evropian

>> Wednesday, September 02, 2009


Dhurove botės humanizmin dhe renesansėn,

lumturi dhe progres,

qė tė gjithė tė gjejnė shansėn,

kushė pėr bukė mos tė vdes,

II. Zbulove vlera epohale,

njerėzimit me i ndihmu,

rrumbullakėsove projekte kapitale,

tė gjithė para me shku,

III. Nė ty lindėn gjeni,

me pėrarėdhėje tė thyshėme,

botės i dhan fuqi,

pėr tė pėrballu problemet e ndryshėme,

IV. Pas dy luftave botėrore,

Kur, disa miliona njerėz psuan fatėkeqėsi,

po, tė shkoj pėr dore,tė themeloshė,

tė thėngjillit dhe ēelikut Bashkėsi,

V. Dhe, s`bashku me themelet e progresit,

qė vuare nė Rromė,

ishe dhe pjesėmarrėse e progresit,

qė njė religjion

kė tė europės tė shkatėrronė,

VI. Kur hoqe qafe komunizmin,

Pse, planeta nuk realizoj dotė,

Ushtrove pėrsėri fashizėmin,

ndaj popujve, qė si Ti nuk besojnė nė Zotė,

VII. Bkotėn e shqetėsove,

Kur fute hundėt nė Ballkanė,

Transparent qėllimin tregove,

se je ajo qė je kanė,

VIII. Sheshazi u zbulove

Se je "faktorė", vetėm pse ke pare,

Tani, edhe nė vendėbanim nau bashkove,

tė na ndihmshė tė dalim fare,

IX. Si "vlerė mė tė larėt bashkėkohore",

nė EU pėr tė pas vendė,

Tė arrijm shkallė tė larėt kulturore,

na mėsonė tė flejm me qenė,

X Nė EU nuk na pranoni tė hymė,

Njė "kulturė pa pėrvehtėsuarė",

qė mashkulli me mashkullė tė ėshtė i shkėrdhymė,

E ajo tė ėshtė pėr tė gjithė normė e ligjėshmėruarė,

XI. Tani nuk ndieni pėrgjegjėsi,

ata Gey me i sheruar,

Por nxijerrėni ligje tė ndryshėme,

smujėn me ua sigmatizuarė,

XII. Nė vend qė tė investoni,

shėrimin pėr ta zbuluar,

ju "drejtėsin" e angazhoni,

pėr jetė me i m`vehtėsuarė,

XIII. Shekulli njizetė na iku,

dukė kėnduar kėngė proletare,

Nė fund tė atij shekulli na futėt nė lufėt,

me nji qėllim, qė tė na qitni fare

XIV. Tėr shekullin njizetė,

e luftuam komunizmin,

Tani, mos ndieni lezetė,

tė inkarnoni fashizminė?.


Mustafa Hoxha

0 Komentet:

Post a Comment

There was an error in this gadget
There was an error in this gadget

Video rasti:

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP